Founded 1923

Member of the Southern Counties Photographic Federation
Affiliated to the Photographic Alliance of Great Britain

WPS Annual Trophy Winners 2013-14 to 2015-16

Annual WPS Trophy winners 2015-2016   2015-2016
Competition Winner's Trophy Results
Beginners Thackeray Cup Mario Brown
  Second Frances Lowe
  Third Dan Cowen
Humorous Greg's Egg Cup Mario Brown
  Second Colin Pritchard LRPS
  Third Eric Blake LRPS
Creativity Creative Cup Rosslyn Pritchard LRPS
  Second Roger Dixey ARPS BPE*2
  Third Les Nicholson
Portrait of a gentlemen Good Knight Trophy Dawn Blight LRPS
  Second Gordon Brown LRPS
  Third Peter Orr ARPS
Portrait of a lady Fair Damsel Trophy Louise Brown LRPS
  Second Gordon Brown LRPS
  Third Peter Orr ARPS
AV Dunelm Cup John Cocks
  Second Stephen Line
  Third Michael White LRPS
Mono FB Heathcote-Wride "Old Symmetrical" Alex Fyfe DPAGB
  Second Eric Blake LRPS
  Third Steve Green LRPS
Monthly PDIs (Beginners) Williams Cup Steve Pullen
  Second David Smith
  Third Brian Holloway
Monthly prints (Beginners) President's Cup Mario Brown
  Second Gavin Bowyer LRPS
  Third Dave Atton
Monthly PDIs (Intermediate) Wessex Cup Sarah Strange LRPS
  Second Ann Erkut
  Third Nick Townley LRPS
Monthly prints (Intermediate) Symonds Cup Geoff Sharman
  Second Ann Erkut
  Third Dawn Blight LRPS
Monthly PDIs (Advanced) Knight Cup Steve Green LRPS
  Second Peter Orr ARPS
  Third Gerard Carlin
Monthly prints (Advanced) Richardson Cup Paul Davison ARPS DPAGB
  Second Glyn Paton LRPS
  Third Michael White LRPS
PDI of the Year St Giles' Cup Gerard Carlin
  Second Pete Whieldon ARPS DPAGB
  Third Steve Pullen
Print of the Year St Catherine's Cup Roger Dixey ARPS BPE2*
  Second Paul Davison ARPS DPAGB
  Third Peter Orr ARPS
 
Annual WPS Trophy Winners 2014-2015   2014-2015
Competition Winner's Trophy Results
Beginners Thackeray Cup John Greenwood
Humorous Greg's Egg Cup Linda Carlin
  Second  
  Third  
Creativity Creative Cup Rosslyn Pritchard LRPS
  Second Jason Reeves
  Third John Norris
Portrait of a gentlemen Good Knight Trophy Nick Townley
  Second Eric Blake LRPS
  Third Alex Fyfe DPAGB
Portrait of a lady Fair Damsel Trophy Eric Blake LRPS
  Second Steve Green LRPS
  Third Rosslyn Pritchard LRPS
AV Dunelm Trophy John Cocks
  Second Eric Blake LRPS
  Third Michael White LRPS
Mono FB Heathcote-Wride "Old Symmetrical" Steve Green LRPS
  Second Jeff Johnson
  Third Brian Jones
Monthly PDIs (Beginners) Williams Cup Derek Hickman
  Second Ann Erkut
  Third Megan Townley
Monthly prints (Beginners) President's Cup Sarah Walton
  Second John Greenwood
  Third Jacquie Powell
Monthly PDIs (Intermediate) Wessex Cup Anthony Golledge
  Second Glyn Paton
  Third Rosslyn Pritchard LRPS
Monthly prints (Intermediate) Symonds Cup Rosslyn Pritchard LRPS
  Second Chris Gillard
  Third Glyn Paton
Monthly PDIs (Advanced) Knight Cup David Mckibbin LRPS
  Second Ron Foulkes
  Third Peter Orr LRPS
Monthly prints (Advanced) Richardson Cup Linda Carlin
  Second Peter Orr LRPS
  Third Allen Cox
Exhibition vistors' choice Murla Trophy Alex Fyfe DPAGB
  Second David Mckibbin LRPS
  Third Alistair Hood
PDI of the Year St Giles' Cup Glyn Paton
  Second Glyn Paton
  Third Peter Orr LRPS
Print of the Year St Catherine's Cup Peter Orr LRPS
  Second Peter Orr LRPS
  Third Glyn Paton
 
Annual WPS Trophy Winners 2013-2014   2013-2014
Competition Winner's Trophy Results
Beginners Thackeray Cup Patrick Morton
  Second Eric Blake LRPS
  Third Mervyn Edwards LRPS CPAGB
Humorous Greg's Egg Cup John Cocks
  Second Eric Blake LRPS
  Third Mervyn Edwards LRPS CPAGB
Creativity Creative Cup Eric Blake LRPS
  Second Alex Fyfe DPAGB
  Third Roger Kevern
Portrait of a gentlemen Good Knight Trophy Alex Fyfe DPAGB
  Second Alan Cox
  Third David McKibbin LRPS
Portrait of a lady Fair Damsel Trophy Jan Hedger
  Second Allen Cox
  Third Alex Fyfe DPAGB
AV Dunelm Cup Michael White LRPS
  Second Roger Dixey LRPS
  Third David McKibbin LRPS
Mono FB Heathcote-Wride "Old Symmetrical" John Norris
  Second Roger Dixey LRPS
  Third David McKibbin LRPS
Monthly PDIs (Beginners) Williams Cup Nick Townley
  Second Peter Betts
  Third John Greenwood
Monthly prints (Beginners) President's Cup Bijen Gurung
  Second Patrick Morton
  Third Mike Roe
Monthly PDIs (Intermediate) Wessex Cup Roger Clark
  Second Steve Green LRPS
  Third Glyn Paton
Monthly prints (Intermediate) Symonds Cup Janette Lloyd
  Second Steve Green LRPS
  Third Brian Jones
Monthly PDIs (Advanced) Knight Cup Roger Dixey LRPS
  Second Nigel Plant ARPS AFIAP DPAGB
  Third Paul Davison ARPS DPAGB
Monthly prints (Advanced) Richardson Cup David Mckibbin LRPS
  Second Linda Carlin
  Third Paul Davison ARPS DPAGB
PDI of the Year St Giles' Cup Nigel Plant ARPS AFIAP DPAGB
  Second Steve Green LRPS
  Third Roger Clark
Print of the Year St Catherine's Cup Roger Dixey LRPS
  Second David McKibbin LRPS
  Third Steve Green LRPS